Rálicitálna Trumpra a kínai elnök – kérdés, hogy mi lesz közben az EU-val
Peking már szombaton is kifogásolta Trump vámait.
Európa nem akarja elfogadni, hogy hamarosan jönnek Trump vámjai, amire a lehető legrosszabb válasz a vámháború lenne.
Donald Trump ígéretének megfelelően vámokat vetett Kanadára, Mexikóra és Kínára. Két szomszédjával azonban egyenlőre harminc napra elhalasztotta a vámháborút, de Kína már vissza is vágott egy 10%-os büntetővámmal. Wolfgang Münchau, az UnHerd szerzője szerint az Európai Unió lehet a következő.
Az amerikai elnök az elmúlt napokban már többször utalt erre és vészjóslóan azt állította, hogy az Európai Unió „szörnyen bánt” Amerikával.
„Gazdasági szempontból a vámháborúja úgy fog hatni, mint egy adó az amerikai fogyasztókra. A megnövekedett költségeket elkerülhetetlenül a fogyasztók viselik. Ám az egyensúly helyreállításának egy formájaként sok bevételhez juttatja az amerikai államkasszát, és a szövetségi kormányzat zsugorodásával együtt végül csökkentheti a költségvetési hiányt és erősítheti az USA folyó fizetési mérlegét. Természetesen lesznek olyan következmények is, amelyek a másik irányba hathatnak: a dollár felértékelődhet, a világ recesszióba süllyedhet.
De az igazság az, hogy nincs tapasztalatunk arról, mi történik, ha a világ legnagyobb gazdasága, a világot uraló tartalékvalutával masszív vámokat vet ki kereskedelmi partnereire”
– olvasható az UnHerd cikkében.
A szerző szerint Trump túlságosan is a kétoldalú kereskedelmi mérlegekre összpontosít, ahelyett, hogy a mögöttes dinamikát vizsgálná, ami ezeket okozza. Az EU 2023-ban 209 milliárd dolláros többletet ért el az USA-val szemben az árukereskedelemben. A cikk megjegyzi: Európában, és különösen Németországban a kereskedelmi többlet a gazdasági siker jeleként van beállítva, de a szerző szerint gyakran csak a függőség jele.
A Trump-elnökségre számítva az Európai Bizottság már elkészítette a szankciók slágerlistáját. Trump első ciklusa alatt vámot vetett ki a Harley Davidson motorkerékpárokra.
Az EU már most is 10%-os protekcionista vámot vet ki minden autóimportra.
Azonban a szerző szerint Európa nem nyerhet Amerikával szemben.
A cikk szerint Európa még mindig azt hiszi, hogy valahogy megúszhatja a vámokat.
„Európa szereti azt hinni, hogy meg tudja változtatni Trump véleményét. Friedrich Merz, Németország ellenzéki vezetője, akit a következő kancellárnak jósolnak, azt hiszi, hogy tárgyalhat egy kereskedelmi megállapodásról Trumppal. (...)
Eközben Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke azt reméli, hogy azzal az ígérettel tudja megnyugtatni az elnököt, hogy több gázt fog vásárolni az Egyesült Államoktól. Ez nem így fog működni. Trump ki fogja vetni a vámokat.”
A cikk szerint Trump tanult a múltbeli hibáiból az európaiakat illetően. Az első ciklusa alatt az EU vezetői olyan ígéreteket tettek, amelyeket nem tartottak be, mert akkoriban az európaiak meg voltak győződve arról, hogy Trump csak egy fázis.
A szerző szerint óriási hiba lenne, ha dühös visszavágással reagálna Európa. Az ukránok támogatásához hasonlítja ezt: Európának nincs igazi háborús célja sem stratégiája, hanem morális játékként fogják fel a konfliktust. Ha így állnak hozzá a vámokhoz is, és visszavágnak, annak rendkívül súlyos következményei lehetnek.
Nyitókép: JOHN THYS / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Peking már szombaton is kifogásolta Trump vámait.